تعویض دریچه آئورت به روش TAVI بدون بیهوشی بیمار در بیمارستان رضوی
۱۳۹۸-۰۷-۰۴
عمل تاوی در بیمارستان رضوی

دکتر محمود محمدزاده شبستری، رئیس شورای راهبردی قلب و عروق بیمارستان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار آستان نیوز، عنوان کرد: روز گذشته دریچه آئورت دو بیمار 73 و 75 ساله به روش آنژیوپلاستی از طریق کشاله ران آن‌ها انجام شد.
وی افزود: این دو بیمار با علائمی نظیر درد شدید در ناحیه قلب، تنگی نفس شدید، اکوکاردیوگرافی مراجعه کرده و پس از انجام تصویربرداری‌های پیشرفته، با آنژیوگرافی رگ‌های آن‌ها بررسی شد و به دلایل متعدد از قبیل کهولت سن برای آن‌ها روش تاوی در نظر گرفته شد.
دکتر شبستری اظهار کرد: روش تاوی روشی کاملا نوین و جدید بوده که در سطح دنیا در حال انجام است و در ایران نیز در مرکز قلب تهران، مرکز قلب شهید رجائی تهران و بیمارستان رضوی مشهد از این روش خاص و ویژه برای درمان بیماران با گرفتگی‌های مزمن عروقی و تعویض دریچه بیماران استفاده می‌شود.
وی تصریح کرد: در این روش بدون باز شدن قفسه سینه از طریق کشاله ران که در اصطلاح پزشکی به فمورال شناخته می‌شود، دریچه آئورت به صورت فشرده در چتری به صورت بسته وارد رگ شده و بر روی دریچه قبلی قرار می‌گیرد.
این فلوشیپ بالون آنژیوپلاستی قلب و عروق محیطی بیان کرد: این روش برای بیماران بسیار مفید بوده و عوارض کمتری نسبت به جراحی قلب باز دارد و این دو بیمار نیز بعد از گذشت سه روز از این عمل غیرتهاجمی می‌توانند زندگی عادی روزانه خود را از سر بگیرند.
وی گفت: تاکنون 19 عمل غیرتهاجمی به روش TAVI در بیمارستان رضوی با مشارکت پزشکان اینترونشنیست ایرانی و دکتر لطفی، پزشک متخصص قلب و عروق از دانشگاه آخن آلمان از دو سال گذشته تاکنون انجام شده است.
دکتر شبستری اذعان کرد: این عمل TAVI با دوره‌های قبلی متفاوت بود چراکه 18 بیمار پیشین تاکنون برای بهره‌مندی از این روش، بیهوش شده و روز گذشته یکی از بیماران به دلیل کهولت سن و عوارض بیهوشی، بدون بیهوشی از این روش بهره‌مند شد.
وی بیان کرد: در دنیا به دنبال پرهیز از بیهوشی تا حد امکان و در شرایط غیرضروری است و این تجربه در شرق ایران برای نخستین بار در مشهد و در بیمارستان فوق تخصصی رضوی به بار نشست.

فایل های ضمیمه:
برچسب‌ها:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود