,
۱۳۹۲-۰۸-۲۷
بقاع متبرکه مشهد الرضا(ع)

عبدالسلام بن صالح اباصلت هروی

او یکی از مشهورترین اصحاب امام رضا(ع) می باشد و در میان خاصه و عام معروف است و همگان او را از خادمان و محارم آن حضرت می دانند. اباصلت از حضرت رضا(ع) روایات زیادی در توحید، امامت و تفسیر آیات قرآن و مطالبی دیگر در آداب و سنن نقل می کند. شرح حال او در فریقین آمده است. او را به صراحت لهجه و شجاعت و حق گویی ستوده اند.

شیخ طوسی در رجال خود او را از اصحاب امام رضا(ع) ذکر کرده و گوید: عبدالسلام بن صالح اباصلت هروی از عامه است و بکر بن صالح از وی روایت می کند. شیخ طوسی تصریح می کند که او عامی است و این موجب شگفتی می باشد و بر ما معلوم نیست که شیخ با آن اطلاعات و وسعت روی چه اصلی او را از عامه می داند درصورتی که اهل سنت او را شیعه می دانند.

نجاشی در رجال خود گوید: عبدالسلام بن صالح اباصلت هروی از راویان امام رضا(ع) است، وی از ثقات به شمار می رود و کتابی هم در وفات امام رضا(ع) تالیف کرده است. علامه حلی در بخش اول خلاصه او را ذکر نموده و از ثقات شمرده است. علامه گوید: او راوی امام رضا(ع) می باشد و اخبار و روایاتش صحیح و مورد عمل قرار می گیرد.

کشی در رجال خود می گوید: یحیی بن نعیم می گفت: اباصلت حدیثش منقح و صحیح است و ما دیدیم او حدیث استماع می کرد ولی او سخت به تشیع علاقه داشت و دروغ از وی مشاهده نشد و باز می گوید: طاهر بن علی بن احمد می گفت: اباصلت در مدینه متولد شده است و احمد بن سعید رازی گفت: اباصلت ثقه و امین می باشد و آل رسول را دوست می داشت و دین و مذهب وی محبت محمد و آل او(ع) بود.
هنگام ورود امام رضا(ع) به نیشابور اباصلت در این شهر بوده است؛ زیرا در حدیث معروف سلسله الذهب که امام آن را در نیشابور القاو املا فرمودند اباصلت حاضر بوده و یکی از راویان این حدیث می باشد.

هنگام ورود امام رضا(ع) به سناباد و ناحیه توس اباصلت در حضور آن حضرت بوده است. در روایت شیخ صدوق آمده است که اباصلت گفت: هنگامی که امام رضا(ع) به نزدیک سناباد رسیدند متوجه شدند که مردم از کوه سنگی برای طبخ غذا دیگ می تراشند. امام(ع) به آن کوه تکیه دادند و دستور دادند برای آن حضرت نیز دیگی از آن سنگها بتراشند و برای وی در آن غذا طبخ کنند.

بعد از آن که امام رضا(ع) وارد مرو شدند، اباصلت همواره با آن حضرت بوده است به طوری که ابن حجر هم نقل کرده است مانند خادمی برای آن جناب بوده و آن حضرت را ترک نمی کرده است. اباصلت در همه مجالس و محافل با امام شرکت داشته و در مناظرات و احتجاجات امام(ع) با روسای ادیان و متکلمان و دانشمندان حاضر بوده است.

عناوین مرتبط:
مقبره شیخ بهائی

[07.40]

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید