, ,
۱۳۹۲-۱۱-۰۹
خانه های قدیمی مشهد

اگر در شهر مشهد زندگی می‌کنید یا گذرتان به مشهد افتاده باشد، حتما اسم‌هایی چون «ایستگاه سراب»، «ارگ»، «دروازه قوچان» و «چهار طبقه» را شنیده‌اید.

این اسامی، هر کدام نام قدیمی یک قسمت از مشهد است. نام‌هایی که برای خیلی‌ها پر از خاطره است. پر از ماجراها و داستان‌هایی جذاب از کودکی و جوانی.

داستان‌هایی که هر کدام تصاویری را برایت نقش می‌زند، تصاویری از درب‌های کوبه‌ای، دیوارهای کاه‌گلی، خانه‌های پر شده از نسیم بهاری و...

محلات قدیمی مشهد را شامل؛
محلات بزرگ‌: خیابان علیا ( بالا خیابان ) ، خیابان سفلی ( پایین خیابان ) ، سراب ، چهار باغ ، عیدگاه و نوغان
محلات کوچک: پاچنار‌، ارگ‌، سرسوق‌، سرحوضان‌، جدیدها‌، سروی‌ها‌، تپ المحله غیرشماره (سیاهان )، کشمیری‌ها و چاه نو می‌دانند که هر کدام دارای خصوصیاتی بوده است.

مشهد در مدت طولانی پیدایش خود، فراز‌و‌نشیب‌های فراوانی را پشت سر گذاشته و حوادث مهمی از تاریخ ایران را تجربه کرده است.
 
مشهدِ هزار و 200‌ساله به دلایل مذهبی، جغرافیایی و استراتژیکی، همواره مورد توجه اُمرا و حتی مهاجمان بوده و درنتیجه علاقه یا خصومت، به شکل دخالت در بافت کالبدی شهر در قالب عمران و آبادانی یا تخریب جلوه کرده است.

مستند هویت یا مشهد قدیم که با هدف آشنایی مخاطب با هویت و تاریخ شهر مشهد درشبکه استانی سیمای خراسان رضوی تولید و پخش شده است به پرداختن به نوع و کیفیت روابط وتعاملات انسان‌ها نیز می‌پردازد.

با هدف نشان دادن مشهد قدیم والقا آرامش و ایجاد امید برای نسل امروز، بازسازی فضاهای قدیمی مشهد، جذابیت‌های بصری و فرهنگی و تدوین مناسب در دستور کار قرار گرفته است.

در این قسمت از خانه‌های قدیمی مشهد به عناصری از قبیل ناودان، کوچه‌های تنگ و دلیل ساخت این کوچه‌ها به این صورت و نیز درب کوب‌های قدیمی بر روی درب‌های خانه‌ها اشاره شده است.

عناوین مرتبط:
خانه های قدیمی مشهد، بخش اول
خانه های قدیمی مشهد، بخش دوم
خانه های قدیمی مشهد، بخش چهارم
تصاویر خانه های قدیمی مشهد

[05.29]

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید