, ,
۱۳۹۳-۰۶-۳۰
نمایش، قسمت اول
نمایش (قسمت اول)

نمایش از اولین جلوه های هنر بود که انسان آن را خلق کرد. این هنر در نمونه های اولیه آن به تقلید از طبیعت انجام می گرفت و دلایل گوناگونی داشت. شاید بتوان گفت بشر از اولین تجربه های نمایشی خود آگاهی نداشت، چرا که منشا خلق آن ها، بیشتر پاسخگویی به ترس ها و سوال هایی بود که از عدم آگاهی به وجود می آمد.

اولین نمایش ها جلوه ای از آیین های مذهبی به حساب می آمد و در ضمره آنان قرار می گرفت. پیش از اسلام در ایران «سوگ سیاوش» به عنوان اولین تجربه های نمایش شناخته می شد و با ورود اسلام به این سرزمین، این نمایش شکل و رنگ تازه ای گرفت.
تئاتر در فرهنگ ایرانی ریشه در تعزیه دارد، و تعزیه اسلامی برگرفته از مفهوم این هنر در ایران باستان است.

مستند هویت یا مشهد قدیم با هدف آشنایی مخاطب با هویت و تاریخ شهر مشهد درشبکه استانی سیمای خراسان رضوی تولید و پخش شده است.

پرداختن به نوع و کیفیت روابط وتعاملات انسانها در این مجموعه دیده می شود. بازسازی فضاهای قدیمی مشهد واستفاده از منابع آرشیوی برای نشان دادن مشهد قدیم والقا آرامش وایجاد امید برای نسل امروز، همراه با جذابیت های بصری و فرهنگی در دستور ساخت این مستند قرار گرفته است.

در این قسمت از مستند هویت به موضوع نمایش در مشهد قدیم اشاره شده است.

فیلم و عکس های قدیمی از مشهد و حرم مطهر امام رضا(ع) به همراه تصاویری از حومه مشهد آن زمان، بر جذابیت های این مستند افزوده است.

عناوین مرتبط:
نمایش، قسمت دوم
نمایش، قسمت سوم
مادر، قسمت اول
مادر، قسمت دوم
حرمت آب، قسمت اول
حرمت آب، قسمت دوم
واقعه مسجد گوهرشاد، قسمت اول
واقعه مسجد گوهرشاد، قسمت دوم

[7.46]

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید