, ,
۱۳۹۲-۱۲-۰۶
میراث جاودان(موزه مرکزی)، بخش چهارم

موزه‌‌ها از جمله مکان‌‌هایی هستند که در آن‌ها تاریخ و گذشته انسان‌‌ها به تصویر کشیده شده است. از گذشته‌‌های دور همواره هدایا و نذوراتی از سوی زائران و عاشقان امام (علیه‌السلام) و همچنین امرا، سلاطین و سرداران مؤمن به بارگاه مقدس حضرت رضا (علیه‌السلام) تقدیم می‌شده که اغلب آن‌ها اشیایی نفیس و گرانبها بودند.

در سال 1324 ه.ق اولین موزه‌ی آستان قدس رضوی به صورت یک موزه‌ی عمومی در مجاورت مقبره‌ی شیخ بهایی و با هدف گردآوری این آثار ارزشمند افتتاح شد و در سال 1356 به مکان فعلی آن در جنوب شرقی حرم مطهر انتقال یافت.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، موزه‌ی آستان قدس رضوی گسترش یافت و در سال 1378 ه.ش به 12 موزه و گنجینه‌ی تخصصی فرش تفکیک شد.

گنجینه‌ی قرآن و نفایس خطی، گنجینه‌ی هدایای مقام معظم رهبری، گنجینه‌ی تمبر و اسکناس، گنجینه‌ی تاریخ مشهد، گنجینه‌ی سکه و مدال، گنجینه‌ی صدف، حلزون و نرمتنان دریایی، گنجینه‌ی نجوم و ساعت، گنجینه‌ی سلاح، گنجینه‌ی هنرهای تجسمی، گنجینه‌ی ظروف چینی و بارفتن، موزه‌ی فرش و موزه‌ی مردم‌شناسی، مجموعه‌‌های ارزشمندی هستند که روزانه مورد بازدید زائران و علاقه‌مندان به آثار تاریخی قرار می‌گیرند. موزه‌ی مردم‌شناسی نیز در ضلع غربی صحن جامع رضوی قرار دارد.

عناوین مرتبط:
میراث جاودان(موزه مرکزی)، بخش اول
میراث جاودان(موزه مرکزی)، بخش دوم
گنجینه ظروف موزه آستان قدس رضوی، قسمت اول
گنجینه ظروف موزه آستان قدس رضوی، قسمت دوم

[06.06]

برچسب‌ها:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود