۱۳۹۳-۰۱-۱۵
موزه فرش (بخش اول)

گنجینه فرش

اولین موزۀ آستان قدس رضوی در سال 1324 هجری شمسی، در مجاورت مقبرة شیخ بهایی گشایش یافت که در آن علاوه بر سایر اشیاء تاریخی، سه تخته قالی متعلق به دوره صفوی در معرض نمایش بودند.

در سال 1356 هجری شمسی، با ساخت و راه اندازی موزۀ مرکزی آستان قدس رضوی، تعداد بیشتری از قالی‌های موجود به نمایش درآمدند. افزایش روزافزون نذورات و اهداء قالی به آستان قدس رضوی که موجب غنای مخازن شده بود، مسئولین را بر آن داشت تا در اول شهریور ماه سال 1377 هجری شمسی اولین گنجینۀ تخصصی فرش و منسوجات را در محل ساختمان گنجینه قرآن ونفایس راه اندازی کنند.

با عنایت مقام معظم تولیت آستان قدس رضوی و قائم مقام محترم ایشان، در سال1383 هجری شمسی احداث ساختمان بزرگتر و مناسب تری برای موزة تخصصی فرش، درجنب موزة مرکزی آغاز و به یاری پروردگار متعال، در آبان ماه 1390 هجری شمسی و همزمان با عید سعید غدیر خم، راه اندازی گردید.

معرفی گنجینه
موزۀ آستان قدس رضوی با داشتن 14 گنجینه متنوع، یکی از غنی ترین و پرمخاطب ترین موزه های کشور است. موزة فرش یکی از این گنجینه های تخصصی است که با داشتن 3 طبقه فضای نمایشی و 1 طبقه فضای کارگاهی در زیربنایی به مساحت 6647 متر مربع یکی از بزرگترین موزه های تخصصی فرش جهان به شمار می رود.

این گنجینه شامل مجموعه ای غنی از قالی های نفیسی است که طی دوره های مختلف توسط دوستداران و عاشقان امام رضا علیه السلام وقف یا اهداء شده و یا توسط آستان قدس رضوی برای استفاده در حرم مطهر و بیوتات خریداری شده است. بسیاری از آنها علاوه بر ارزش تاریخی و هنری، دارای ارزش های کاربردی بوده و به عنوان کف پوش، سجاده، ضریح پوش، پرده و ... مورد استفاده قرار می گرفتند.

در حال حاضر در این گنجینة کم‌نظیر حدود 100 تخته قالی و قالیچه که از نفیس‌ترین شاهکارهای هنری به شمار می‌روند و قدمتشان از دوره صفویه تا دوره معاصر می باشد در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است.

عناوین مرتبط:
موزه فرش(بخش دوم)
موزه فرش(بخش سوم)
موزه فرش(بخش چهارم)

[06.30]

فایل های ضمیمه:
برچسب‌ها:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید