, ,
۱۳۹۲-۱۲-۲۰
موزه قرآن، بخش پنجم

گنجینه قرآن و نفایس

ساختمان این گنجینه در تاریخ 22/11/1364 در دو طبقه، هر طبقه به مساحت 400 مترمربع فضای نمایشی گشایش یافته است، طبقه همکف در سال 1373 به موزة هدایای مقام معظم رهبری اختصاص داده شد و گنجینة قرآن نیز در طبقة اول این ساختمان واقع گردید. ودرآن بیش از 79 جلد قرآن ، 14 جلد مرقع و 10 جلد لاکی روغنی به نمایش گذاشته شده است .

پنج قرآن منسوب به دست خط مبارک ائمه طاهرین از جمله خط مبارک امام عل ( ع( ، امام حسن ( ع ) ، امام حسین ( ع ) ، امام سجاد ( ع ) و امام رضا ( ع ) که به خط کوفی روی پوست نوشته شده اند از مفاخر این گنجینة عظیم می باشند که اکثراً توسط شاه عباس اول صفوی به آستان قدس رضوی اهداء شده است . قرآنها به ترتیب تاریخی به نمایش گذاشته شده اند و می توان سیرتحوّل خط را مشاهده نمود .

از دیگر آثار مهم این مجموعه می‌توان به قرآنهای ذیل اشاره کرد:

ـ قدیمی‌ترین قرآن وقفی موجود در گنجینه که در سال 393 هجری قمری توسط ابوالقاسم منصور بن محمد کثیر وزیر و صاحب دیوان سلطان محمود و مسعود غزنوی وقف آستان قدس رضوی گردیده است. این قرآن به خط کوفی دورة تکامل بر روی کاغذ دولت‌آبادی نوشته شده است.

ـ برگی از قرآن مربوط به قرن چهارم هجری مشهور به خط پیرآموز.

ـ دو قرآن به خط یاقوت مستعصمی برجسته‌ترین خطاط قرن هفتم هجری قمری.

ـ تعداد هشت برگ از بزرگترین قرآن به خط محقق روی کاغذ خانبالغ منسوب به بایسنقر میرزا پسر شاهرخ دوره تیموری مربوط به قرن نهم هجری قمری.

ـ دو قرآن به خط عبدالقادر حسینی شیرازی از خوشنویسان قرن دهم هجری که یکی از آنها توسط سلطان ابراهیم قطب‌شاه پادشاه گلکنده در دکن هندوستان به تاریخ ربیع‌الاول سال 970 هجری وقف شده است.

ـ قرآن پنج تفسیری. این قرآن دارای ترجمه در متن و پنج تفسیر (1- تفسیر حسینی 2- تفسیر بیضاوی 3- تفسیر جلالین 4- تفسیر کشاف 5- تفسیر مدارک) در حواشی است که توسط دوست محمد به خط نسخ آمیخته به ثلث در سال 1082ق. به تحریر درآمده است و در سال 1218ق. توسط محمد حسنخان بن محمد جعفر بیک هروی وقف آستان قدس رضوی گردید.

ـ قرآن بابری مربوط به نیمه دوم قرن دهم هجری قمری (دوره صفویه) قرآنی است با خط اختراعی ظهیرالدین محمد بابر بنیانگذار سلسلة مغولی در هندوستان. این قرآن در سال 1119 قمری توسط شاه سلطان حسین صفوی وقف آستان قدس رضوی گردید.

ـ دو قرآن به خط احمد نیریزی خوشنویس قرن 12 هجری و ابداع‌کننده خط نسخ فارسی.

ـ یک نسخه جالب و قابل تأمل از بدایع هنر کتابت اسلامی، قرآن یازده سطری می‌باشد که هر صفحة آن یازده سطر است و حرف اول سطر اول با حرف اول سطر یازدهم، حرف اول سطر دوم با حرف اول سطر دهم و به همین ترتیب تا حرف اول سطر وسط که با حرف اول سطر وسط صفحه مقابل مشابه یکدیگر هستند. کل قرآن به همین شکل نوشته شده است. کاتب این قرآن علی مدرس همدانی است در سال 1306 قمری کتابت شده است.

- مرقعاتی به خط زیبای خطاطان معروف همچون میرعماد بزرگترین خوشنویس قرن دهم در خط نستعلیق و درویش عبدالمجید از پیشوایان خوشنویس خط شکسته نستعلیق.

ـ دو زیارتنامه یکی جامعه کبیر روی پارچه کتان مربوط به قرن 13 هجری به خط سلیمان بن محمد تقی قزوینی و دیگری مجموعه زیارت وارث و حضرت رضا (ع) روی کاغذ آهاری با پشتوانه پارچه‌ای به خط نسخ اهدایی استاد محمود فرشچیان.

ـ انواع جلدها (جلد سوخت، ضربی و لاکی روغنی)
ـ انواع قلمدنهای لاکی روغنی، چوبی و فلزی
ـ انواع رحل و جعبه قرآن خاتم‌کاری شده
ـ انواع وسایل کتابت (قلم، دوات، قلم تراش، قیچی و ...)

عناوین مرتبط:
موزه قرآن، بخش اول
موزه قرآن، بخش دوم
موزه قرآن، بخش سوم
موزه قرآن، بخش چهارم

[03.41]

برچسب‌ها:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید