, ,
۱۳۹۲-۱۱-۲۰
میراث جاودان، قسمت دوم


علاقه‌ی فراوان به دیدن آثار خطی و نفیس هر چند ماه یک بار مرا غرق در کتابخانه‌های قدیمی شهر می‌کند. از دیدن این آثار و زحمتی که برآن شده است احساس شعف می‌کنم.

این حس برایم دوچندان شد وقتی متوجه شدم که برخی از قدیمی‌‌ترین آثار و قرآن‌های خطی و نفیس در کتابخانه و موزه ملی ملک قرار دارد.

کتابخانه و موزه ملی که تا سال 1375 در خانه ملک برپا بود، تا این‌که آستان قدس رضوی طراحی و بنای ساختمان جدید این کتابخانه با شکوه را در سال 1364 آغاز و در 1375 به پایان برد.

وارد کتابخانه که شدم شوق و شعفم بیش از پیش شد. مجموعه‌ی که در واقع از دو بخش عمده‌ی کتابخانه و موزه تشکیل شده است. در ذهنم دیدن چند اثر خطی بود که متوجه شدم 19 هزار عنوان نسخه خطی نادر و نفیس در این کتابخانه نگهداری می‌شود و یکی از شش گنجینه بزرگ نسخ خطی ایران است. این جریان برایم بسیار جذاب بود تا آنجا که فهمیدم علاوه بر آن حدود 70 هزار کتاب چاپی، 3400 کتاب چاپ سنگی و 548 عنوان نشریه ادواری در 4000 مجلد در بخش کتابخانه قرار دارد که بخش قابل توجهی از کتاب‌های چاپی متعلق به پیش از سال 1320 خورشیدی هستند و در زمره نخستین کتاب‌های چاپی ایران قرار می‌گیرند. همه‌ی این‌ها را وقتی در کنار یک موزه‌ی باشکوه قرار می‌دهیم شاهد یک مجموعه بی‌نظیر خواهیم بود. موزه‌ای که دارای مجموعه سکه، مجموعه آثار هنری، مجموعه هنر لاکی، مجموعه تمبر، مجموعه فرش، مجموعه بانو ملک و مجموعه آثار خوشنویسی است.

بخشی از همه‌ی این مختصر جزئیاتی که در ارتباط با این مجموعه نفیس گفته شد را می‌توانید در این فیلم ببینید.


عناوین مرتبط:
فتو کلیپ کتابخانه و موزه ملی ملک
میراث جاودان، قسمت اول

[]

برچسب‌ها:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید